Ciekawostki historyczne

Wiosną 1945 roku sulmierzycki folwark w ramach reformy rolnej został rozparcelowany. Wydzielono z niego „resztówkę”, którą przekazano Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.

Ziemie rozdzielono pomiędzy robotników folwarcznych, bezrolnych i małorolnych. Zburzono zabudowania folwarczne, rozebrano zabytkowy spichlerz, w parku wycięto wszystkie drzewa, w tym przepiękną aleję grabów. Rozebrano osiemnastowieczny dworek, a parę lat później wycięto sosnę wejmutkę, samotny pomnik przyrody z tabliczką ochronną. Na przejętej „resztówce” powstała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Dobra sulmierzyckie parcelowane były sześć razy. Pierwszy raz w 1827, a ostatni w 1945. Na gruntach folwarcznych znajdują się kolonie: Anielów, Dąbrowa I, Dąbrowa II(pod lasem), Eligiów, Filipowizna, Kodrań, Ksawerów, Stanisławów, Sulmierzyce wieś, Sulmierzyce kolonia(dzisiejszy Plac Kościuszki z ulicami Ogrodową i Strażacką). Taka była historia sulmierzyckich dóbr.
Zdjęcia pochodzą ze zbioru rodziny Czarneckich.