Klub Bystrego Przedszkolaka w Ostrołęce i dzień guzika

Historia guzika jest bardzo stara, bo liczy sobie około 5 tysięcy lat. Przez wieki guzik pełnił rolę głównie dekoracyjną.

Dopiero w XIII wieku na terenie Europy zaczęto stosować guziki i dziurki, jako przedmiot spinający dwa fragmenty ubrania (wcześniej stosowano pętelkę zamiast dziurki) i to z wielkim rozmachem, niektóre średniowieczne suknie ponoć miały 200 przyszytych guzików. W XVI wieku guziki ze złota, kości słoniowej i drogich kamieni stały się wyznacznikiem statusu społecznego. Chociaż guziki coraz częściej zastępowane są zatrzaskami, zamkami i haftkami to jednak wciąż mają swoich wielbicieli i kolekcjonerów.
Nie bez przyczyny dwunastego dnia dwunastego miesiąca obchodzony jest Dzień Guzika- liczy się je bowiem tuzinami…
Guziki wspaniale sprawdzają się do różnego rodzaju zabaw z dziećmi, o czym przekonaliśmy się podczas spotkania w Klubie Bystrego Przedszkolaka w Ostrołęce. Całe spotkanie uświetniła nam wyjątkowa lektura Katarzyny Zychli “Guziczek. Historie nie byle jakie”. Sprawdźcie sami, jakie tajemnice kryje znalezione na strychu zielone pudełko pełne guziczków. Dziękujemy za miłe spotkanie.

Komentarze zamknięte.

Skip to content