Dzień Majsterkowicza i Wesoła Biblioteka w Eligiowie

Dzień Majsterkowicza to inicjatywa zrodzona w Polsce.

Data obchodów tego święta, 3 grudnia, jest jednocześnie dniem urodzin Adama Słodowego, który przez 24 lata prowadził swój autorski program “Zrób to sam”. Poza działalnością w telewizji Słodowy wydał książki poświęcone majsterkowaniu i motoryzacji, w których opisał pomysły wcześniej prezentowane w telewizji, a także projekty wielu nowych zabawek i urządzeń m.in.: “Budowa samochodu amatorskiego” (1958), “Podręcznik kierowcy amatora” (1959 – pierwsze wydanie), “To wcale nie jest trudne” (1963), “Budujemy przyczepki campingowe” (1965), “Lubię majsterkować” (1973 – książkę przetłumaczono na języki obce, a jej łączny nakład wyniósł ponad 560 000 egzemplarzy) i “Majsterkowanie dla każdego” (1976). W roku 1983 Adam Słodowy otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.
A my podczas zajęć Wesoła Biblioteka w Eligiowie czytaliśmy książkę “Malowanie” z serii Złota Rączka. Moda na samodzielne naprawy powraca. Majsterkowanie i tworzenie nowych projektów pobudza kreatywność, poprawia zdolności manualne i pozwala niektórym przedmiotom dać drugie życie. Majsterkowanie może być zajęciem dla każdego, niezależnie od płci i wieku. Spróbujcie sami i poczujcie satysfakcję ze stworzonych samodzielnie rzeczy 😉