II KONCERT PATRIOTYCZNY W BIBLIOTECE!

W dniu 11 listopada, upamiętniającym rocznicę odzyskania w 1918 r. niepodległości przez naszą Ojczyznę, odbyło się niezwykłe wydarzenie, muzyczna wędrówka po kartach historii.

Po uroczystym, wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wystąpiły Przedszkolaki z Przedszkola w Sulmierzycach w tańcu ludowym Trojak. „Polska czy to noc czy to dzień” to utwór, który zaśpiewała dla nas Maja Włodarczyk z Przedszkola w Sulmierzycach. Następnie na scenie pojawił się Dominik Perczaka, który wraz z Panem Pawłem Mielczarkiem wykonał dla nas dwa utwory: „Nim wstanie świt” oraz „Puść mnie matko do powstania”. Pod okiem Pana Pawła Mielczarka przygotowała się do występu Oliwia Podolska, która wykonała dla nas dwa utwory: „Piechota” oraz „Co to jest niepodległość”. Michalina Pop oraz Nina Madejczyk z Przedszkola w Sulmierzycach zaśpiewały piosenkę „Warszawskie dzieci”. Niezwykle wzruszające są występy najmłodszych, którzy dopiero uczą się historii swojego kraju. Grupa Motylki z Przedszkola w Sulmierzycach wykonała dla nas utwór „Jak szło wojsko raz ulicą”. Do występu dzieci przygotowały Panie Małgorzata Świtała oraz Beata Kolińska.

Święto Niepodległości to doskonała okoliczność, aby pieśni – towarzyszki polskiej niedoli od zaborów poprzez II wojnę światową czy trudne czasy powojenne, przywołać w naszej pamięci. Na scenie wystąpiły solistki kółka wokalnego, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Sulmierzycach, przygotowane przez Panią Martę Kołatek w repertuarze: “Dziś idę walczyć mamo” – w wykonaniu Mai Toma; “Pałacyk Michla” – w wykonaniu grupy najmłodszej; “Wojenko, wojenko” – w wykonaniu grupy średniej; ” Miejcie nadzieję” – Julia Ostrowska; “Solidarność” – grupa starsza; “Historie zagubione” – w wykonaniu Julii Tkacz.

Zarówno wokaliści, jak i instrumentaliści chcą wiwatować wolności.  Zagrały dla nas Marta Szczęsna utwór „O mój rozmarynie”, Julia Tkacz „Deszcz jesienny” oraz Karolina Broniś „Wojenko Wojenko”. Do występu przygotował dziewczyny Pan Wojciech Kołatek.

Na radosnych obchodach Święta Niepodległości nie może zabraknąć orkiestry dętej, której energia i siła od stuleci zagrzewa do walki, do boju.  Koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Sulmierzyce pod przewodnictwem Pana Piotra Janika był zwieńczeniem całego wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.